За загальними правилами, встановленими п. 201.4 ПКУ та п. 6 Порядку № 1379, податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця, оригінал якої видається покупцю, копія залишається у продавця товарів / послуг. Однак у певних випадках норми Порядку № 1379 припускають відступ
від загальних правил. Одним з них є складання податкової накладної за щоденними підсумками операцій. У чому полягають особливості виписки таких податкових накладних, розгляне «БУХГАЛТЕР & ЗАКОН».
Відповідно до п. 8.4 Порядку № 1379 податкова накладна (далі - ПН) виписується за щоденними підсумками операцій (якщо окремі ПН не були виписані на ці операції) у разі:
• постачання товарів / послуг за готівку кінцевому споживачеві, який не є платником ПДВ;
• виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику ПДВ за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму ПДВ та податковий номер продавця, за винятком тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;
• надання платнику ПДВ касових чеків, які містять суму поставлених товарів / послуг, загальну суму нарахованого ПДВ (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).
Усі примірники ПН, виписаних за щоденними підсумками операцій, залишаються у платника ПДВ, який їх виписав (п. 8 Порядку № 1379). Це означає, що така ПН складається у двох примірниках, які мають зберігатися у продавця (постачальника). При цьому на виконання п. 201.1 ПКУ і норм п. 16 Порядку № 1379 усі примірники ПН підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати поставку товарів / послуг, та скріплюються його печаткою в загальному порядку. Для скріплення ПН може бути виготовлена окрема печатка «Для податкових накладних».
Однак і п. 8.4 Порядку № 1379 містить винятки, коли в перерахованих в ньому випадках складається НН в звичайному порядку.
Виключення з правил
1. Значення терміна «кінцевий споживач» у п. 14.1 ПКУ не наведено. У п. 22 ст. 1 Закону № 1023 споживач визначений як фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.
Конституційний Суд України у Рішенні від 10.11.2011 р. № 15-рп/2011 щодо офіційного тлумачення положень цього пункту зазначив, зокрема, наступне:
• договірні цивільні відносини регулюються як самостійно їх сторонами, так і за участю держави відповідно до положень ЦКУ;
• держава забезпечує особливий захист споживача як більш слабкого суб'єкта економічних відносин, а також фактичне, а не формальне рівність сторін у цивільно-правових відносинах. Цим же держава одночасно убезпечує сумлінного продавця товарів (робіт, послуг) від можливих зловживань з боку споживачів.
Виходячи з того, що положення ст. 201 ПКУ не ставлять виписку ПН покупцю у залежність від способу розрахунку за поставлені товари / послуги: готівкою чи безготівково, то на виконання абз. 1 п. 201.10 ПКУ продавець на вимогу покупця зобов'язаний видати йому ПН.
Представнику покупця також слід вимагати у продавця видачі йому ПН у разі, коли сума за касовим чеком перевищує 200 грн. Тим більше, що ДПАУ у відповіді на питання: «Як у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних відобразити отриманий касовий чек, який перевищує суму 200 грн., У разі відсутності податкової накладної?», Наведеному в Єдиній базі податкових знань, повідомила наступне.
Якщо платник ПДВ отримав касовий чек, в якому загальна сума отриманих товарів / послуг перевищує 200 грн., То на підставі такого чека платник податків не має права віднести до податкового кредиту ні всю суму ПДВ, сплачену при придбанні таких товарів / послуг, ні її частину.
Відповідно, коли продавець одночасно з видачею касового чека вимогу покупця оформив йому належним чином НН, то при виписці ПН за щоденними підсумками операцій сума поставки та сума ПДВ за ПН, виданої покупцеві, не враховується.
2. Складання ПН за щоденними підсумками операцій не передбачено у разі, якщо форма транспортних квитків, готельних рахунків встановлена міжнародними стандартами.
ДПА у м. Києві в листі від 25.07.2011 р. № 7623/10/31-606 зазначила, що електронний квиток - це електронний документ, який не має матеріальної форми і, відповідно, такий квиток не може бути підставою для включення до складу податкового кредиту сум ПДВ, сплачених платником податку при його придбанні.
З метою правильності визначення суми ПДВ, яку можна віднести до податкового кредиту, покупець електронного транспортного квитка, форма якого встановлена міжнародними стандартами, відповідно до п. 201.1 ПКУ має право звернутися до його продавцю з вимогою надати йому ПН, а продавець, в свою чергу , зобов'язаний по такій вимозі її видати.
Особливості заповнення
При виписці ПН за щоденними підсумками операцій у верхній лівій частині її оригіналу проставляється позначка «Х» і зазначається тип причини «11» - виписана за щоденними підсумками операцій.
П. 8.1 Порядку № 1379 визначено, що у разі постачання товарів / послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, у рядках «Індивідуальний податковий номер покупця» та «Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)» проставляється нуль.
Відповідаючи на запитання: «Який вид договору, дату та номер необхідно зазначати у рядку« Вид цивільно-правового договору »податкової накладної, виписаної за щоденними підсумками операцій?», Наведений у Єдиній базі податкових знань, ДПСУ повідомила, що при заповненні рядка «Вид цивільно-правового договору »ПН за щоденними підсумками операцій продавець - платник ПДВ повинен вказати:
• у полі «вид договору» - вид договору, за яким такий продавець працює з покупцями. Наприклад: договір купівлі-продажу, договір виконання робіт, договір надання послуг (в т. ч. коли ці договори є публічними відповідно до ст. 633 ЦКУ. Докладніше про це див статтю «Новий Порядок заповнення нової податкової накладної»);
в полі «від» - дату виконання усної домовленості (згідно зі ст. 206 ЦКУ усно можуть вчинятися правові угоди, які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення, за винятком правочинів, які підлягають нотаріальному посвідченню та / або держреєстрації, а також правових угод, для яких недодержання письмової форми має наслідком їх недійсність);
• у полі «№» - прочерк.
Щодо заповнення графи 3 «Номенклатура товарів / послуг продавця» ПН, виписаної за щоденними підсумками операцій при постачанні вітчизняних товарів за готівку кінцевому споживачеві із застосуванням РРО у відповіді на однойменний питання, наведений в Єдиній базі податкових знань, ДПСУ рекомендувала вказувати «Товари в асортименті» . При цьому суми розрахунків за касовими чеками, проведеним протягом дня, та суми ПДВ зазначаються загальною сумою, рівної фактичної суми виручки і суми ПДВ, яка відображена у Z-звіті.
Однак у відповіді на питання: «Чи потрібно у податковій накладній, виписаній за щоденними підсумками операцій, зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД при постачанні підакцизних та імпортованих товарів?», Наведеному в Єдиній базі податкових знань, ДПСУ уточнила наступне.
Оскільки касові чеки містять інформацію про асортимент товарів, придбаних покупцями, платник податків має можливість згрупувати в графі 3 «Номенклатура товарів / послуг продавця» такої ПН товари по групах, відповідним певному коду УКТ ЗЕД.
На думку «Б & З», вказати коди проданих підакцизних та імпортних товарів згідно з УКТ ЗЕД у ПН, що виписується за щоденними підсумками операцій, фактично реально тільки при проведенні розрахунків із застосуванням комп'ютерно-касової системи. Тим більше, що ПН, які не видаються покупцеві та залишаються у продавця, не підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (п. 4 Порядку № 1246).
З урахуванням роз'яснення ДПСУ інші графи ПН, що виписується за щоденними підсумками операцій, заповнюються таким чином:
у графі 5 «Одиниця виміру товару» - вказується «в грн.»;
у графі 6 «Кількість (об'єм, обсяг)» - проставляється «1»;
у графі 7 «Ціна поставки одиниці товару / послуги без урахування ПДВ» - вказується сумарна ціна постачання всіх проданих товарів / послуг без урахування ПДВ, за якими ПН покупцям не виписувалися;
в графі 8 (у графі 9 або 11) - відбивається сумарна база оподаткування товарів / послуг залежно від порядку оподаткування;
в графі 12 - зазначається загальна сума грошових коштів.
Ситуація
? Підприємство - платник ПДВ займається оптовою та роздрібною торгівлею за межами магазинів. Як заповнити ПН кінцевому споживачеві?
Відносини між споживачем і суб'єктом господарювання - продавцем товарів на замовлення та за межами торгових або офісних приміщень на підставі договору купівлі-продажу, укладеного на відстані чи поза межами торговельними або офісними приміщеннями, визначають Правила № 103.
У цих Правилах термін «договір» застосовується в такому значенні - усна чи письмова правова угода між споживачем і продавцем про якість, терміни, ціну та інші умови, за яких реалізується продукція.
Підтвердження вчинення усного правової правочину оформляється квитанцією, товарним чи касовим чеком, квитком, талоном або іншими документами.
Відповідно до п. 1.14 Правил № 103 розрахунки за продані товари та надані послуги можуть здійснюватися готівкою та / або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) відповідно до законодавства.
Разом з товаром споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проданої продукції, який підтверджує факт купівлі товару та / або надання послуги.
Виходячи з норм п. 8.4 Порядку № 1379 та Правил № 103, при продажу товарів / послуг за межами магазинів платник ПДВ - продавець може виписувати ПН за щоденними підсумками операцій, якщо:
• товари / послуги поставляються за готівку кінцевому споживачеві, який не є платником ПДВ;
• платнику ПДВ надано касовий чек, який містить суму поставлених товарів / послуг на суму не більше 200 грн., Загальну суму нарахованого ПДВ (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).
В інших випадках (при розрахунках у безготівковій формі, при продажу платнику ПДВ товарів / послуг на суму більше ніж 200 грн.) Слід виписувати покупцю ПН в загальному порядку.
Право покупців на податковий кредит
Незважаючи на те що всі примірники ПН, виписаних за щоденними підсумками операцій, залишаються у продавця - платника ПДВ, який їх виписав, покупці мають право на податковий кредит без отримання ПН на підставі документів, наведених в п. 201.11 ПКУ:
• транспортного квитка, готельного рахунка або рахунка, виставленого платнику податку за послуги зв'язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму ПДВ та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;
• касового чека, що містить суму отриманих товарів / послуг, загальну суму нарахованого ПДВ (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів / послуг не може перевищувати 200 грн. в день (без урахування податку).
автор: Олена Бондаренко,
заст. головного редактора «Б & З»
Правовий глосарій:
1. ЦКУ - Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.
2. ПКУ - Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
3. Закон № 1023 - Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII.
4. Порядок № 1246 - Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.
5. Порядок № 1379 - Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 01.11.2011 р. № 1379.
6. Правила № 103 - Правила продажу товарів на замовлення та поза торговельними або офісними приміщеннями, затверджені наказом Міністерства економіки України від 19.04.2007 р. № 103.
Немає коментарів:
Дописати коментар